Produktinformation
- Vapentyp:
AR-15
- Leveransvikt: 0,039kg
- Leveranshöjd: 32mm
- Leveransbredd: 83mm
- Leveranslängd: 140mm
- UPC: 687408648616
Produkt detaljer
USA: s exportklassificering: 0A501.x
Produktnr: 100041895
Tillv.nr.: LSFA-AA
687408648616Levernastid ca. 14-21 dagar.
LSFA, eller Low Snag Forward Assist, för AR-15 är en samarbetsdesign som lanserats av Forward Controls Design (FCD). Den ambidextrösa laddhandtaget, tillsammans med andra ambidextrösa kontroller, är en stor fördel för AR-15 användare, men det medför också oavsiktliga konsekvenser.
Rimdelen av forward assisten ligger i vägen för användarens nagel eller knoge när man använder det högra handtaget för att ladda/omladda, vilket gör att användaren lätt kan fastna. FCD:s lösning är en rimless forward assist (LDFA), som har funnits sedan 2015. LDFA tar bort rimdelen som finns på A2 forward assisten. Eftersom FA inte är en ofta använd kontroll, avstår designen från den yta som rimdelen erbjuder och anser att den mindre fotavtrycket är berättigat.
LSFA (Low Snag Forward Assist) är resultatet av ett samarbete mellan FCD och Jim Hodge från Hodge Defense Systems. Med input från Jordan Bowles inkluderar designen attribut från både LDFA och Mod2 forward assist. Den har en slät topp och botten för att minska risken för att fastna, och en ökad plunger yta, där dess pad sträcker sig inåt, mot borren, vilket skapar en forward assist med den yta som Jim föredrar, och den låga risken för att fastna som är viktig för FCD.
LSFA är en fusion av tidigare FCD och HDSI designer, från två företag kända för sin noggranna uppmärksamhet på detaljer och fokus på tjänsteklass, hård användning av vapen och komponenter.
AR-15
Vi stötte på ett fel när vi laddade innehållet. Vänligen uppdatera sidan för att fortsätta. Om problemet kvarstår, kontakta vår kundtjänst.