Produktinformation
- Färg:
Blå
- Material:
Aircraft Aluminum
- Leveransvikt: 1kg
- Leveranshöjd: 138mm
- Leveransbredd: 155mm
- Leveranslängd: 235mm
- EAN: 0650728065234
Blå
Aircraft Aluminum
Produktnr: EU2009923
Tillv.nr.: DTHQCBS
0650728065234 Detta verktygshuvud för Dillon Super 1050 är en verklig spelväxlare. Det är en enkel uppgradering av det ursprungliga verktygshuvudet med fantastiska nya funktioner. Byt ut vilken die som helst på några sekunder Ett helt omdesignat verktygshuvud möjliggör snabb diebyten genom att använda det verktygslösa Hornady Lock-N-Load bushing-systemet. Installationen är enkel och en engångsgrej. LNL bushings (hane) säljs separat. Integrerad LED-lampa Se tydligt vad som händer i din arbetsyta. LED-lamporna är ljusa, skonsamma mot ögonen och energieffektiva. Hög precision Verktygshuvudet är precisionsbearbetat av flygplansklassad högstyrka aluminium för att säkerställa perfekt inriktning och upprepbarhet. Förenklad Shellplate Lock Ring Det nya, förbättrade Shellplate Lock Ring behöver nu bara en tråd-låsare istället för 4. Uppdatering! Ytterligare Die Utrymme Nu har du ett extra allmänt utrymme för en die på station #4. Beroende på din installation kan du använda det för expander, FL resizer, trimmer eller någon annan standard die. Styvare, mer rigid konstruktion Verktygshuvudets kropp är nu kraftigare och strukturellt styvare. 2 spärrar ingår Nu levereras båda spärrarna, för Super 1050 och RL 1100, med monteringen. >Installationsanvisningar kan hittas här<Leveranstid ca. 4-10 dagar.
Denna toolhead för Dillon Super 1050 är en fantastisk uppgradering av den ursprungliga toolheaden med många nya funktioner.
En helt omdesignad toolhead möjliggör snabba diebyten genom att använda det verktygslösa Hornady Lock-N-Load Bushing-systemet. Installationen är enkel och kräver endast en engångsjobb. LNL bushings (hane) säljs separat.
Se tydligt vad som händer i ditt arbetsutrymme. LED-lamporna är ljusa, skonsamma mot ögonen och energieffektiva.
Toolheaden är precisionsbearbetad av flygplansklassad högstyrka aluminium för att säkerställa perfekt justering och upprepbarhet.
Den nya och förbättrade Shellplate Lock Ring behöver nu endast en thread-locker istället för fyra. Uppdatering!
Nu har du en extra allmän plats för en die på station #4. Beroende på din uppsättning kan du använda den för expander, FL resizer, trimmer eller någon annan standard die.
Toolheadens kropp är nu kraftigare och strukturellt styvare.
Nu levereras båda ratchets, för Super 1050 och RL 1100, med montering.
> Installationsanvisningar kan hittas här <
Blå
Aircraft Aluminum
Vi stötte på ett fel när vi laddade innehållet. Vänligen uppdatera sidan för att fortsätta. Om problemet kvarstår, kontakta vår kundtjänst.