Över 300 000 kunder - vi säger tack!

40 000+ produkter inom jakt och skytte

Upptäck CERROSAFE® Chamber Casting Alloy från Brownells! 🛠️ Perfekt för exakta avgjutningar av vapenkammare. Enkel och återanvändbar!

BROWNELLS CERROSAFE® CHAMBER CASTING ALLOY - BROWNELLS CERROSAFE CHAMBER CASTING ALLOY 1/2LB

050806011892 080027050

Varianter:

BROWNELLS CERROSAFE CHAMBER CASTING ALLOY 1/2LB
399 SEK 104 399 kr *
Lagervara
Produktnr: 080027050
Lagervara
399 SEK 104 399 kr *
BROWNELLS CERROSAFE CHAMBER CASTING ALLOY 1LB
699 SEK 142 699 kr *
Lagervara
Produktnr: 080027100
Lagervara
699 SEK 142 699 kr *
399 699 2 SEK
399 SEK 399 kr

Priser inkl. moms, exkl. frakt

Produktnr: 080027050

050806011892 Det finns olika produkter på marknaden som kan användas för att göra en avgjutning av ett vapenkammare. För att vara säkra på att produkten vi erbjuder dig är den bästa och mest praktiska, kontaktade vi den grundläggande tillverkaren. De rekommenderade Cerrosafe på grund av dess unika egenskaper. Till skillnad från Woodsmetal som sväller vid kylning och inte kan tas bort från ett vapenkammare, krymper Cerrosafe under de första 30 minuterna av kylning och är sedan efter en timme EXAKT kammarens storlek. Efter 200 timmar kommer det att ha expanderat ungefär 0,0025". Denna faktor är välkänd av alla verktygsmakare och de kommer att ta hänsyn till det när de tillverkar matriser eller brotschar eller mätverktyg från din avgjutning - om du berättar för dem att avgjutningen är av Cerrosafe. Cerrosafe smälter mellan 158° - 190° F. Det bör smältas i en ren, järngryta. Värme källan ska tas bort så snart legeringen är helt smält, vid vilken tidpunkt den är redo att hällas. Den stelnade avgjutningen bör tas bort från kammaren innan, eller när, den svalnar till rumstemperatur. Om den får sitta kvar i formen över en timme, kommer den att gripa fast vid kammarens väggar och vara svår att ta bort. Rengör vapnets kammare noggrant, täpp sedan till pipans början direkt framför halsen med en liten trasa - men inte så hårt att den inte kan drivas ut. Om möjligt, häll det smälta Cerrosafe genom ett litet rör in i botten av avgjutningen, och dra gradvis ut röret när kammaren fylls. Om pipan är kall, värm den till rumstemperatur eller högre innan avgjutningen görs. När den svalnat, ta bort den från kammaren, med hjälp av en stång eller rundstav från mynningen på vapnet.
Lagervara

Levernastid ca. 14-21 dagar.
Mer än 10 st. i centrallagret.

1
2
3
4
5
6
7
8
9
10+

Levernastid ca. 14-21 dagar.
Mer än 10 st. i centrallagret.

Varianter:

BROWNELLS CERROSAFE CHAMBER CASTING ALLOY 1/2LB
399 SEK 104 399 kr *
Lagervara
Produktnr: 080027050
Lagervara
399 SEK 104 399 kr *
BROWNELLS CERROSAFE CHAMBER CASTING ALLOY 1LB
699 SEK 142 699 kr *
Lagervara
Produktnr: 080027100
Lagervara
699 SEK 142 699 kr *

Beskrivning:

Visa original (engelska)
Slits Aldrig Ut - Använd Om och Om Igen
Det finns olika produkter på marknaden som kan användas för att göra en avgjutning av ett vapenkammare. För att vara säkra på att produkten vi erbjuder dig är den bästa och mest praktiska, kontaktade vi den grundläggande tillverkaren. De rekommenderade Cerrosafe på grund av dess unika egenskaper. Till skillnad från Woodsmetal som sväller vid kylning och inte kan tas bort från ett vapenkammare, krymper Cerrosafe under de första 30 minuterna av kylning och är sedan efter en timme EXAKT kammarens storlek. Efter 200 timmar kommer det att ha expanderat ungefär 0,0025". Denna faktor är välkänd av alla verktygsmakare och de kommer att ta hänsyn till det när de tillverkar matriser eller brotschar eller mätverktyg från din avgjutning - om du berättar för dem att avgjutningen är av Cerrosafe. Cerrosafe smälter mellan 158° - 190° F. Det bör smältas i en ren, järngryta. Värme källan ska tas bort så snart legeringen är helt smält, vid vilken tidpunkt den är redo att hällas. Den stelnade avgjutningen bör tas bort från kammaren innan, eller när, den svalnar till rumstemperatur. Om den får sitta kvar i formen över en timme, kommer den att gripa fast vid kammarens väggar och vara svår att ta bort. Rengör vapnets kammare noggrant, täpp sedan till pipans början direkt framför halsen med en liten trasa - men inte så hårt att den inte kan drivas ut. Om möjligt, häll det smälta Cerrosafe genom ett litet rör in i botten av avgjutningen, och dra gradvis ut röret när kammaren fylls. Om pipan är kall, värm den till rumstemperatur eller högre innan avgjutningen görs. När den svalnat, ta bort den från kammaren, med hjälp av en stång eller rundstav från mynningen på vapnet.

Top takeaways

  1. Cerrosafe krymper under de första 30 minuterna av kylning och är exakt kammarens storlek efter en timme.
  2. Det smälter mellan 158° - 190° F och bör smältas i en ren, järngryta.
  3. Avgjutningen bör tas bort innan den svalnar till rumstemperatur för att undvika att den griper fast vid kammarens väggar.

Produktinformation

  • Leveransvikt: 0,181kg
  • Leveranshöjd: 13mm
  • Leveransbredd: 38mm
  • Leveranslängd: 137mm
  • UPC: 050806011892

Produkt detaljer

Tillverkas i USA

Kundrecensioner

Kundbetyg (4)

3,8 / 5
Rekommenderar inte

Brownells USA Be careful 2018-09-21

Follow the directions exactly, waited half an hour then proceeded to destroy a cleaning rod trying to remove it from the chamber. I'll have to heat it with a heat gun to remove it from the chamber and buy a new Dewey rod. Not sure exactly what went wrong. I'm hesitant to try it again.

Rekommenderar

Brownells USA Works as advertised 2011-05-09

Following directions is a must with this. If you get is stuck, put the gun in an oven at 200 degrees. Stuff comes right out.

Kunder har även köpt

Visste du?

Tillverkarinformation

Ansvarig ekonomisk aktör enligt EU-förordningen

Brownells Sverige AB
Box 99
793 22 Leksand
Sverige
info@brownells.se

Tillbaka till toppen