Produktinformation
- Leveransvikt: 0,181kg
- Leveranshöjd: 4mm
- Leveransbredd: 95mm
- Leveranslängd: 197mm
- UPC: 757253120022
Produktnr: 100203476
Tillv.nr.: SH1000
757253120022 Forsters kunder har sagt till dem att det långa handtag som är standard på deras exklusiva co Ax ® enstegs tryck ger mer inflytande än nödvändigt för flera små gevärkassetter... för sittplatser och grundning operationer... och för omlastning de flesta handeldvapen calibers. Deras svar är ett kort handtag som är enkel att eftermontera på din Forster co Ax ® press, komplett med en bekväm boll montering på slutet som gör det lättare att greppa.Restorder. Skickas när den finns i lager. Leveranstid ca 4-12 veckor från centrallagret.
Forsters kunder har berättat att det långa handtaget som ingår som standard på deras exklusiva Co-Ax® enstegs press ger mer hävstång än vad som är nödvändigt för flera små gevärskalibrar... för seating och priming-operationer... och för omladdning av de flesta pistolkalibrarna. Deras svar är ett kort handtag som är lätt att retrofitta på din Forster Co-Ax® press, komplett med en bekväm bollfäste i änden som gör det lättare att greppa.
Uppgradera din Co-Ax® press med detta korta handtag för att förbättra din omladdningsupplevelse!
Forster Co-Ax short "ball" handle 2017-08-25
I replaced the long "OEM" handle on my Forster Co-Ax press with the short "ball" handle. The ergonomics are much better in my opinion. When sizing pistol or rifle cases it's so much easier and comfortable to hold onto the ball instead of the straight handle. There's more than enough leverage to full size rifle cases. I've full sized my .308 cases with ease using the ball handle. It's a small investment to make ones press even better.
Vi stötte på ett fel när vi laddade innehållet. Vänligen uppdatera sidan för att fortsätta. Om problemet kvarstår, kontakta vår kundtjänst.