Produktinformation
- Diameter (in): 0.283
- Laddverktygstyp: Expander Die
- Patron: 7 mm
- Leveransvikt: 0,222kg
- Leveranshöjd: 38mm
- Leveransbredd: 51mm
- Leveranslängd: 152mm
Produktnr: 749018899
Tillv.nr.: EXP-7MD
Wilson Expanding Mandrel Sizing Die. Dessa dies är designade för att användas på NYA hylsor för att förbereda hylsan för seatingsoperationen. Under de senaste åren har vi sett ett ökat behov av att köra nya hylsor över en expanderande mandrel för att ordentligt förbereda dem för deras första avfyrning. Nya hylsor skadas ofta när de skickas i bulk, denna die kommer att ge dig en konsekvent halsdiameter på dina hylsor. Med korrekt hals spänning kan du förvänta dig en mer konsekvent seatingdjup. Inkluderar en mandrel. Ytterligare mandrels säljs separat. Utskärning i die ger en enkel vy för att säkerställa att hylsan är i linje och ställa in djupet. Utbytbara mandrels beroende på kaliber. Standard 7/8-tums Reloading Press Die EXPANDERAR endast halsen till något under kuldiameter. Rostfria delar för en långvarig finish. Hållbar och exakt L.E. Wilson tillverkad låsmutter - tjockleken är .225" från insidan till yttersta kanten .270" för höjd och 1.250" total bredd OD.
Fri frakt från 2 999 kr.
Levernastid ca. 14-21 dagar.
Wilson Expanding Mandrel Sizing Die är designad för att användas på NYA mässingshylsor för att förbereda hylsan för seatingoperationen. Under de senaste åren har vi sett ett ökat behov av att köra nya mässingshylsor över en expanding mandrel för att ordentligt förbereda dem för deras första avfyrning.
Nya mässingshylsor skadas ofta när de skickas i bulk, och denna die ger dig en konsekvent nackdiameter på dina hylsor. Med korrekt nackspänning kan du förvänta dig en mer konsekvent seatingdjup.
Vi stötte på ett fel när vi laddade innehållet. Vänligen uppdatera sidan för att fortsätta. Om problemet kvarstår, kontakta vår kundtjänst.