Säkerhetsinstruktioner för MICRO EDGE FINDER
Introduktion
Tack för att du valt MICRO EDGE FINDER från Fisher Machine Shop. Detta fjäderbelastade mekaniska verktyg är utformat för att hjälpa dig att exakt lokalisera avståndet från centrum av fräsmaskinens spindel till kanten av arbetsstycket. För att säkerställa en säker och effektiv användning av produkten, vänligen följ dessa säkerhetsinstruktioner noggrant.
Allmänna säkerhetsriktlinjer
- Använd alltid produkten enligt tillverkarens instruktioner för att minimera risken för skador.
- Kontrollera produkten före användning för att säkerställa att den är i gott skick och fri från skador.
- Håll arbetsområdet rent och välbelyst för att undvika olyckor.
- Använd lämplig personlig skyddsutrustning, inklusive skyddsglasögon och handskar, vid användning av verktyget.
- Håll verktyget utom räckhåll för barn och andra obehöriga.
Specifika säkerhetsåtgärder för användning
- Se till att fräsmaskinen är avstängd innan du installerar eller tar bort Edge Finder.
- Använd endast Edge Finder i fräsmaskiner som är kompatibla med dess specifikationer (3/8" skaft).
- Undvik att använda verktyget i hastigheter över 1000 rpm för att förhindra skador.
- Var försiktig när du flyttar Edge Finder mot arbetsstycket; gör detta långsamt för att undvika plötsliga rörelser.
- Om Edge Finder "sparkar" ut, stoppa maskinen omedelbart och kontrollera att den är korrekt installerad.
Instruktioner för installation och användning
Installation:
- Sätt in Edge Finder i chucken på fräsmaskinen.
- Se till att den sitter ordentligt och är centrerad.
Användning:
- Ställ in fräsmaskinen på 5001000 rpm.
- Aktivera fräsmaskinen och flytta Edge Finder långsamt mot kanten av arbetsstycket.
- När den nedre cylindern av Edge Finder rör vid kanten av arbetsstycket, kommer den att "sparka" ut.
- Notera att spindelns centrumlinje då är exakt .100" från kanten av arbetsstycket.
Avfallshanteringsanvisningar
- När produkten inte längre är i bruk, kassera den enligt lokala avfallsföreskrifter.
- Undvik att slänga produkten i hushållssoporna.
- Om möjligt, återvinn materialet eller lämna in det på en återvinningsstation.
Kontaktinformation för ytterligare stöd
För frågor eller säkerhetsrelaterade ärenden, vänligen kontakta tillverkaren eller återförsäljaren där produkten köptes. Se till att ha produktens modellnummer och inköpsdatum till hands för snabbare hjälp.
Genom att följa dessa säkerhetsinstruktioner kan du säkerställa en trygg och effektiv användning av MICRO EDGE FINDER. Tack för att du prioriterar säkerheten!