Över 300 000 kunder - vi säger tack!

40 000+ produkter inom jakt och skytte

SINCLAIR Powder Measure Stand erbjuder justerbar höjd och stabilitet utan behov av att skruvas fast, perfekt för skytte på olika platser.
-11 %

SINCLAIR INTERNATIONAL POWDER MEASURE STAND, 7/8" STYLE

749005752

Produktinformation

  • Leveransvikt: 0,635kg
  • Leveranshöjd: 61mm
  • Leveransbredd: 112mm
  • Leveranslängd: 325mm

Produkt detaljer

Tillverkas i USA
799 799 1 SEK
-11 %
MSRP 899 kr
799 SEK 799 kr

Priser inkl. moms, exkl. frakt

Produktnr: 749005752

Tillv.nr.: 111200

Pulvermätare som tillverkats av andra tillverkare har lämnat oss besvikna. Vi behövde något som inte behövde skruvas fast, som enkelt kunde justeras i höjd för varje persons preferens, och som kunde anpassas till de olika bänktjocklekar som du hittar när du laddar borta från hemmet. En stativ är alltid praktisk för skyttar som inte har plats för ett permanent mätstativ på sin omladdningsbänk. Vårt stativ passar lätt in i en fältlåda och är redo att användas när du tar din pulvermätare till skjutbanan eller en tävling. En modell finns tillgänglig för anpassade mätare och den andra modellen är för standardmätare 7/8 till fjorton. Vi använder stativen för att höja dropp-rör till en bekväm laddningsposition. Konstruerad med 7/8 tum diameter rostfritt stålrör och med tre kontaktpunkter för en halkfri säker monteringsposition. 11-1100 C-Clamp Mätare som Harrells 11-1200 7/8 tum till fjorton Mätare som Redding eller RCBS
Lagervara 2 st. i centrallagret.
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10+
-11 %
MSRP 899 kr
799 kr

Priser inkl. moms, exkl. frakt

1
2
3
4
5
6
7
8
9
10+

Levernastid ca. 14-21 dagar.

Levernastid ca. 14-21 dagar.

Inga avgifter förrän vi skickar.
Inga avgifter:
Ditt kreditkort debiteras inte när du lägger din beställning.

Inga förpliktelser:
Du har inga förpliktelser förrän varorna har skickats. Du kan när som helst avbryta din beställning före leverans – utan kostnad.

Först vid leverans:
Ditt kreditkort debiteras först när vi skickar din beställning. Inte innan.
  • Justerbar höjd för användare
  • Portabel och lätt att transportera
  • Stabil och halkfri montering
799 799 1 SEK
Beskrivning Specification Kundrecensioner Accessories

SINCLAIR INTERNATIONAL POWDER MEASURE STAND, 7/8" STYLE

-11 %
MSRP 899 kr
799 SEK 799 kr

Priser inkl. moms, exkl. frakt

1
2
3
4
5
6
7
8
9
10+
-11 %
MSRP 899 kr
799 kr

Priser inkl. moms, exkl. frakt

1
2
3
4
5
6
7
8
9
10+

Levernastid ca. 14-21 dagar.

Beskrivning:

Visa original (engelska)

Upptäck den perfekta lösningen för din laddningsstation!

Sinclair Powder Measure Stand (7/8" Styler) är det ultimata tillbehöret för skyttar som söker en flexibel och portabel lösning för sina pulvermätningar.

Produktbeskrivning

Vi blev besvikna av pulvermätarställen från andra tillverkare. Vi behövde något som inte behövde skruvas fast, som enkelt kan justeras i höjd för varje persons preferens och som kan anpassas till de olika bänktjocklekar som du hittar när du laddar bortom hemmet. Ett stativ är alltid praktiskt för skyttar som inte har plats för ett permanent mätarstativ på sin laddningsbänk.

Vårt stativ passar lätt i en fältlåda och är redo att användas när du tar med dig din pulvermätare till banan eller en match. En modell finns tillgänglig för anpassade mätare och den andra modellen är för standardmätare från 7/8 till fjorton.

Vi använder stativen för att höja dropptuber till en bekväm laddningsposition. Stativet är tillverkat av rostfritt stål med en diameter på 7/8 tum och har tre kontaktpunkter för en halkfri och säker monteringsposition.

  • 11-1100 C-Klämma – Mäter som Harrells
  • 11-1200 – 7/8 tum till fjorton, Mäter som Redding eller RCBS

Investera i ett Sinclair Powder Measure Stand idag och upplev skillnaden i din laddningsprocess!



Produktinformation

  • Leveransvikt: 0,635kg
  • Leveranshöjd: 61mm
  • Leveransbredd: 112mm
  • Leveranslängd: 325mm

Produkt detaljer

Tillverkas i USA

Kundrecensioner

Kundbetyg (2)

4 / 5
Rekommenderar

Brownells USA Could be improved 2015-03-07

Overall good quality product but as per the other reviews the 7/8" hole for the powder measure to go through is far to tight for it to fit. I had to remove material from the hole before the redding 3br I have would fit.

Rekommenderar

Brownells USA Could Use Small Improvements 2012-09-07

I bought this to replace a Redding stand that I had screwed to my reloading bench. I do not want a stand hanging over the edge of my bench, so I drilled a 1 inch hole in the bench and ran the pipe through it, with the clamp halves on either side. The 7/8 diameter hole in the stand is very tight with my Redding 3BR powder measure. It take a bit of work to force it through. The allen screw on the top piece should be replaced with a large thumbscrew, making it asier to adjust. Other than that, this a fine product.

Visste du?

Tillverkarinformation

Ansvarig ekonomisk aktör enligt EU-förordningen

Brownells Sverige AB
Box 99
793 22 Leksand
Sverige
info@brownells.se

Oj! Något gick fel.

Vi stötte på ett fel när vi laddade innehållet. Vänligen uppdatera sidan för att fortsätta. Om problemet kvarstår, kontakta vår kundtjänst.

Tillbaka till toppen