Produktinformation
- Leveransvikt: 0,204kg
- Leveranshöjd: 33mm
- Leveransbredd: 38mm
- Leveranslängd: 160mm
- UPC: 611760420009
Produktnr: 749012736
Tillv.nr.: 42000
611760420009 SAECO Lead Hardness Tester låter dig positivt identifiera hårdheten på dina gjutna blykulor, vilket verifierar att de är säkra att skjuta och inte skadar ditt värdefulla vapen. Du kan gjuta kulor från skrotbly och kontrollera deras hårdhet så att du kan skjuta dem med fullständig trygghet. Eller kontrollera hårdheten på dina svartkrutsgjorda kulor för att säkerställa korrekt sittning i riflingen och konsekvent noggrannhet för BPCR-tävlingar. Sätt bara in kulan i det aluminiumhölje, vrid den härdade stålindenteren tills den stannar, och läs sedan djupet av penetrationen från skalan för att bestämma hårdheten. Testaren är kalibrerad från 0 till 10 med hjälp av SAECO-skalan. En hårdhet på minst 6 krävs för medelhöga hastigheter i handeldvapen, medan en avläsning över 8 fungerar bäst för magnumhandeldvapen eller gascheckade gevärskulor. (Som referens, hjulvikter testar vanligtvis mellan 7 och 9, och linotype läser normalt en 10.) Ett oumbärligt verktyg för alla som är seriösa om kulgjutning.Restorder. Skickas när den finns i lager. Leveranstid ca 4-12 veckor från centrallagret.
SAECO Lead Hardness Tester låter dig med säkerhet identifiera hårdheten på dina gjutna blykulor, vilket verifierar att de är säkra att skjuta och inte skadar ditt värdefulla vapen. Du kan gjuta kulor från skrotbly och kontrollera deras hårdhet så att du kan skjuta med fullständig självförtroende.
Kontrollera hårdheten på dina svartkrutsgjutna kulor för att säkerställa korrekt placering i grovdragningen och konsekvent noggrannhet för BPCR-tävlingar. Sätt bara in kulan i det aluminiumhölje, vrid den härdade stålindenteren tills den stannar, och läs sedan penetrationsdjupet på vernier-skalan för att bestämma hårdheten.
Testaren är kalibrerad från 0 till 10 med hjälp av SAECO-skalan. En hårdhet på minst 6 krävs för medelhastigheter i handeldvapen, medan en avläsning över 8 är bäst för magnumhandeldvapen eller gascheckade gevärskulor. (Som referens testar vanligtvis hjulvikter mellan 7 och 9, och linotype ger normalt en avläsning på 10.)
En oumbärlig verktyg för alla som tar projektilgjutning på allvar.
Vi stötte på ett fel när vi laddade innehållet. Vänligen uppdatera sidan för att fortsätta. Om problemet kvarstår, kontakta vår kundtjänst.