Produktinformation
- Modell:
Commander
,Government
,Officers
- Vapentyp:
1911
- Leveransvikt: 0,249kg
- Leveranshöjd: 91mm
- Leveransbredd: 112mm
- Leveranslängd: 160mm
Commander,
Government,
Officers
1911
Produktnr: 588000003
Tillv.nr.: NONE
Aluminiumjiggen använder två rullar för att styra din sten jämnt över searen så att du får exakt vinkel för ett skarpt och rent avtryck. Tre lägen gör att du kan förinställa, para ihop och ställa in för sekundär slipning för att säkerställa att hammaren-sear-engagemanget är exakt inställt. Ett justerbart vinkeläge finns också tillgängligt för att experimentera med olika vinklar. Mässingsrullarna förhindrar över-slipning av searen och en justerbar insats och knapp fungerar med searblocket för att låsa searen på plats och förhindra rörelse.Levernastid ca. 14-21 dagar.
ULTIMATE 1911 SEAR JIG från MARVEL PRECISION är det perfekta verktyget för att uppnå en exakt och ren avtryckarfunktion. Med hjälp av en aluminiumjigg som använder två rullager, guidar den din slipsten jämnt över searen för att ge dig den exakta vinkeln för en skarp och ren avtryckning.
Denna jig erbjuder tre lägen som låter dig:
En justerbar vinkelmöjlighet finns också för att experimentera med olika vinklar. De mässingsrullar som används förhindrar över-slipning av searen, och en justerbar insats och ratt arbetar tillsammans med sear-blocket för att låsa searen på plats och förhindra rörelse.
Inkluderar bruksanvisning.
Commander,
Government,
Officers
1911
Best on the Market 2011-08-05
Easy to set up and use.
Easy to understand instructions.
Better than any other jig I have tried.
Worked Moderate 2010-10-21
Ok let me start by saying i am new to gunsmithing, more a hobby than any thing. BUT here is my review on this item
The problems i had is the wingnut on the back side of this photo that holds the block high adjustment in place puts the block in to a slight angle when tightened, Not sure it is enough to make a difference. But when you tighten that nut it does tend to lift the bock up and change the cut height of the sear.
kind of a pita
I think the idea is good but the mfg of the item leaves me a little cold.
Vi stötte på ett fel när vi laddade innehållet. Vänligen uppdatera sidan för att fortsätta. Om problemet kvarstår, kontakta vår kundtjänst.