Produktinformation
- Patron:
38 Super
- Leveransvikt: 0,136kg
- Leveranshöjd: 30mm
- Leveransbredd: 36mm
- Leveranslängd: 84mm
- UPC: 815145020017
Produktnr: 749003097
Tillv.nr.: PMG-38U
815145020017 Det viktigaste användningsområdet för en hylsgage är att ställa in 7⁄8"-14 press typ fullängds omformare. Ett vanligt misstag vid omladdning är att överdimensionera din mässing. Huvudutrymmet för avfyrade hylsor kan snabbt och exakt mätas med hjälp av detta verktyg och en skjutmått. Pistol Max Gages: Används för att kontrollera alla kritiska dimensioner av hylsan - mynningens diameter, basdiameter, kantens tjocklek och diameter, hylsans totala längd och kulans diameter.Levernastid ca. 14-21 dagar.
WILSON PISTOL MAX CASE GAGES är ett oumbärligt verktyg för alla som sysslar med omladdning av ammunition. Med PISTOL MAX GAGE 38 SUPER AUTO kan du säkerställa att dina hylsor har rätt mått för optimal prestanda.
Den viktigaste användningen av en hylsgage är för att ställa in 7⁄8"-14 press typ full längd omformningsverktyg. Ett vanligt misstag vid omladdning är att överdimensionera din mässing. Med detta verktyg och en skjutmått kan du snabbt och noggrant mäta huvudutrymmet på avfyrade hylsor.
Med WILSON PISTOL MAX CASE GAGES kan du vara säker på att varje hylsa uppfyller de exakta specifikationerna för att maximera din ammunitionseffektivitet.
38 Super
One Arm shooter approved !!!! 2018-01-11
I do not reload. I have friends that reload solid copper bullets for me. I check every bullet that I buy before I shoot it. This is a fun tool toy for me.
One Arm shooter approved !!!! 2018-01-10
I love tool toys to play with. I check all of my 45 long colt ammo with this tool.
Vi stötte på ett fel när vi laddade innehållet. Vänligen uppdatera sidan för att fortsätta. Om problemet kvarstår, kontakta vår kundtjänst.