Över 300 000 kunder - vi säger tack!

40 000+ produkter inom jakt och skytte

Trimma hylsan en gång – aldrig mer! X-DIE MANDREL ASSEMBLY stabiliserar hylslängden och förhindrar onödig trimning för ökad precision och livslängd.
Rabatt

RCBS X-DIE MANDREL ASSEMBLY .223 REM

076683372147 749014041

Produktinformation

  • Patron:
    223 Remington
  • Leveransvikt: 0,041kg
  • Leveranshöjd: 19mm
  • Leveransbredd: 51mm
  • Leveranslängd: 102mm
  • UPC: 076683372147

Produkt detaljer

Tillverkas i USA
  • Specifikationer:
  • Patron: 223 Remington
269 269 1 SEK
Rabatt
MSRP 279 kr
269 SEK 269 kr

Priser inkl. moms, exkl. frakt

Produktnr: 749014041

Tillv.nr.: 37214

076683372147 Trimma hylsan en gång - trimma aldrig igen! X-Sizer-die ser ut som en vanlig Full Length Sizer Die. Inuti har die en specialdesignad mandrel med en expanderboll och en avtryckspinne fäst. Mandrel är vad X-Die® handlar om. Den patenterade X-Sizer-die eliminerar behovet av upprepade trimningar efter en första trimning av .020” från den maximala hylslängden för att standardisera hylsan. X-Die förkortar inte hylslängden: mandrel minskar tillväxttakten när hylsan växer som ett resultat av att hylsmunnen kommer i kontakt med mandrel under sizing. På grund av en extremt nära tolerans mellan mandrel och die-halsvägg blir inte halsväggen på hylsan tjockare när hylslängden trycks tillbaka. Hylsor som upprepade gånger storleksanpassas i X-Die kommer initialt att växa några tusendelar av en tum, för att sedan stabilisera sig under den maximala hylslängden utan märkbar förlust av noggrannhet eller hylsliv.
Lagervara 6 st. i centrallagret.
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10+
Rabatt
MSRP 279 kr
269 kr

Priser inkl. moms, exkl. frakt

1
2
3
4
5
6
7
8
9
10+

Levernastid ca. 14-21 dagar.

Levernastid ca. 14-21 dagar.

Inga avgifter förrän vi skickar.
Inga avgifter:
Ditt kreditkort debiteras inte när du lägger din beställning.

Inga förpliktelser:
Du har inga förpliktelser förrän varorna har skickats. Du kan när som helst avbryta din beställning före leverans – utan kostnad.

Först vid leverans:
Ditt kreditkort debiteras först när vi skickar din beställning. Inte innan.
  • Ingen upprepade trimningar
  • Stabiliserar hylslängden
  • Behåller noggrannhet och livslängd
269 269 1 SEK
Beskrivning Specification Kundrecensioner Accessories

RCBS X-DIE MANDREL ASSEMBLY .223 REM

Rabatt
MSRP 279 kr
269 SEK 269 kr

Priser inkl. moms, exkl. frakt

1
2
3
4
5
6
7
8
9
10+
Rabatt
MSRP 279 kr
269 kr

Priser inkl. moms, exkl. frakt

1
2
3
4
5
6
7
8
9
10+

Levernastid ca. 14-21 dagar.

Beskrivning:

Visa original (engelska)

Trimma hylsan en gång – trimma aldrig igen!

X-DIE MANDREL ASSEMBLY, X-DIE MANDREL ASSEMBLY .223 REM från RCBS är ett revolutionerande verktyg för hylstrimning.

X-Sizer Die ser ut som en vanlig Full Length Sizer Die. Inuti har dies en specialdesignad mandrel med en expanderboll och en avtryckspinne fäst. Mandrel är det som gör X-Die® speciell.

Den patenterade X-Sizer Die eliminerar behovet av upprepade trimningar efter en första trimning av .020” från den maximala hylslängden för att standardisera hylsan. X-Die förkortar inte längden på hylsan: mandrel minskar tillväxttakten när hylsan växer som ett resultat av att hylsans mun kontaktar mandrel under sizing.

På grund av en extremt nära tolerans mellan mandrel och dies nackvägg, tjocknar inte nackväggen på hylsan när hylslängden trycks tillbaka. Hylsor som upprepade gånger formas i X-Die kommer initialt att växa några tusendelar av en tum, för att sedan stabilisera sig under den maximala hylslängden utan märkbar förlust av noggrannhet eller hylslivslängd.



Produktinformation

  • Patron:
    223 Remington
  • Leveransvikt: 0,041kg
  • Leveranshöjd: 19mm
  • Leveransbredd: 51mm
  • Leveranslängd: 102mm
  • UPC: 076683372147

Produkt detaljer

Tillverkas i USA

Kundrecensioner

Kundbetyg (0)

0 / 5

Visste du?

Tillverkarinformation

Ansvarig ekonomisk aktör enligt EU-förordningen

Brownells Sverige AB
Box 99
793 22 Leksand
Sverige
info@brownells.se

Oj! Något gick fel.

Vi stötte på ett fel när vi laddade innehållet. Vänligen uppdatera sidan för att fortsätta. Om problemet kvarstår, kontakta vår kundtjänst.

Tillbaka till toppen