Produktinformation
- Thread:
1 1/4
- Leveransvikt: 0,65kg
- Leveranshöjd: 55mm
- Leveransbredd: 55mm
- Leveranslängd: 130mm
Produktnr: EU2013046
Tillv.nr.: 3439211
FL-die används för att forma patronhylsan i full längd. Förutom en avtagbar expander har våra FL-dies en integrerad tändhattutdragningspinne. Alla använda spindlar, expander och utdragningspinne kan enkelt bytas ut vid behov, med bara lite ansträngning. Kalibreringen sker när patronhylsan trycks in i doden. Nacken på hylsan kalibreras från insidan när den dras ut ur doden. Detta formar patronhylsan och uppnår en korrekt nackspänning. Den korrekta positionen för doden i pressen ställs in med låsmuttern. Alla relevanta komponenter har ett artikelnummer för enkel beställning vid behov. Du hittar ytterligare instruktioner och hjälp med att välja tillbehör och reservdelar i manualen.
Beställ artikel
Leveranstid ca 3-4 månader
Full Length Die 1 1/4, Full Length Die 350 Mag Rigby från TRIEBEL är det perfekta verktyget för att säkerställa att dina patronhylsor får rätt storlek och spänning.
FL-die används för att storleksanpassa patronhylsan på full längd. Utöver en avtagbar expander har våra FL-dies en integrerad tändhattutkastarpinne.
Du hittar ytterligare instruktioner och hjälp med att välja tillbehör och reservdelar i manualen.
1 1/4
Vi stötte på ett fel när vi laddade innehållet. Vänligen uppdatera sidan för att fortsätta. Om problemet kvarstår, kontakta vår kundtjänst.