Produktinformation
- Leveransvikt: 1,474kg
- Leveranshöjd: 305mm
- Leveransbredd: 64mm
- Leveranslängd: 229mm
Produktnr: 430112071
Tillv.nr.: UTP25.1
Leveranstid ca. 14-21 dagar.
Inline Fabrication tillverkar flera tillbehör för att förbättra din omladdningsupplevelse. En monter, otaliga användningar! En utmaning för den moderna omladdaren är att de ibland har fler pressar, kalibrar, verktyg för hylsprepp eller skrivbordsprylar än tillgängligt bänkutrymme. Att försöka arbeta i ett trångt och överfullt utrymme är inte en njutbar upplevelse.
Det är här Quick Change-systemet kommer in. Genom att använda 1 eller 2 av de snabba Ultramounts kan du ha en press monterad, men förvara resten av din utrustning uppe och ur vägen på väggen med hjälp av Inlines QC-lagringsdockor (säljs separat). Kanske tar du in din press i huset från garaget efter omladdning, tar den till helghuset, en kompis hus osv. Det tar bokstavligen 30 sekunder att ta bort den, förvara den och byta ut den mot en annan.
Den har den STENHÅRDA styvheten hos en fast monter med bekvämligheten och effektiviteten hos snabbbyte. Dessa Quick Change Top Plates inkluderar nödvändig monteringsutrustning för att fästa direkt på din Quick Change Ultramount (säljs separat). Inkluderar även alternativ för hylspreppverktyg Top Plates och populära skruvstäd för dina vapentillverkningsbehov.
OBS: SKU 430112070 (UTP5.1) QC kit för Lee Pro1000 press med bin bracket är inte för de nya 2018 Lee Pro 1000 pressarna.
Vi stötte på ett fel när vi laddade innehållet. Vänligen uppdatera sidan för att fortsätta. Om problemet kvarstår, kontakta vår kundtjänst.