Produktinformation
- Leveransvikt: 1,701kg
- Leveranshöjd: 305mm
- Leveransbredd: 64mm
- Leveranslängd: 229mm
Produktnr: 430112086
Tillv.nr.: UTP2.1
Leveranstid ca. 14-21 dagar.
Inline Fabrication tillverkar flera tillbehör för att förbättra din omladdningsupplevelse. Med en montering får du otaliga användningsområden!
En utmaning för den moderna omladdaren är att man ibland har fler pressar, kalibrar, verktyg för hylsberedning eller skrivbordsprylar än vad som finns tillgängligt bänkutrymme. Att försöka arbeta i ett trångt och överfullt utrymme är inte en njutbar upplevelse. Här kommer Quick Change-systemet in i bilden.
Genom att använda 1 eller 2 av de snabba Ultramounts kan du ha en press monterad, men förvara resten av din utrustning upp och ur vägen på väggen med hjälp av Inlines QC-lagringsdockor (säljs separat). Kanske tar du med dig din press in från garaget efter omladdning, till helgstugan, en kompis hus, etc. Det tar bokstavligen 30 sekunder att ta bort den, förvara den och byta ut den mot en annan.
Den har den ROCK-starka styvheten hos en fast montering med bekvämligheten och effektiviteten hos snabba byten. Dessa Quick Change Top Plates inkluderar den nödvändiga monteringshårdvaran för att fästa direkt på din Quick Change Ultramount (säljs separat). Inkluderar även alternativ för Top Plates för hylsberedningsverktyg och populära skruvstäd för dina behov inom vapentillverkning.
OBS: SKU 430112070 (UTP5.1) QC-kit för Lee Pro1000 press med bin-bracket är inte avsedd för de nya Lee Pro 1000 pressarna från 2018.
Vi stötte på ett fel när vi laddade innehållet. Vänligen uppdatera sidan för att fortsätta. Om problemet kvarstår, kontakta vår kundtjänst.