Produktinformation
- Leveransvikt: 0,091kg
- Leveranshöjd: 13mm
- Leveransbredd: 13mm
- Leveranslängd: 445mm
- UPC: 810081131810
Produktnr: 430107562
Tillv.nr.: 10-1642-F
810081131810 Geissele Suppressor Alignment Gage (SAG) är ett precisionsverktyg som används för att verifiera justeringen av en dämpare mot loppet på ett skjutvapen. Det är viktigt att förstå att längden på dämparen vanligtvis är mycket längre än längden på loppet / mynningen / dämpardelens geometri. En liten avvikelse vid monteringsgränssnittet innebär en mycket större avvikelse av dämparens utgångshål. Avvikelser från nominella mått kan också vara additiva vilket förvärrar dämparens feljustering. Geissele SAG är tillverkad av härdat stål som har slipats 0,002” under det nominella loppdiametern. Den yttre diametern på SAG är noggrant bearbetad och rak till 0,001” över sin längd. Geissele härdar SAG så att den inte slits av kontakt med slipande pulvret, drar burrs om den glider mot feljusterade bafflar eller tillåter slipande partiklar att tränga in i ytan på gage. Det kan finnas en stor variation i loppets diametrar och loppets rakhet. 0,002” under nominell loppdiameter har visat sig vara den bästa storleken på SAG som passar de flesta lopp. Den långa längden på SAG justerar gage till loppet; det är inte nödvändigt att ha ett mycket tätt passande gage med den långa längden på Geissele SAG.Levernastid ca. 14-21 dagar.
Geissele Suppressor Alignment Gage (SAG) är en precisionsmätare som används för att verifiera justeringen av en ljuddämpare med pipan på ett skjutvapen. Det är viktigt att förstå att längden på ljuddämparen vanligtvis är mycket längre än längden på pipan/muzzle device/suppressor interface-geometrin. En liten avvikelse vid monteringsgränssnittet innebär en mycket större avvikelse av ljuddämparens utgångshål.
Avvikelser från nominella värden kan också vara additiva, vilket förvärrar misalignment av ljuddämparen. Geissele SAG är tillverkad av härdat stål som har slipats 0.002” under nominell pipdiameter. Utvändiga diametern på SAG är fint bearbetad och rak till 0.001” över sin längd.
Geissele härdar SAG så att den inte slits vid glidande exponering för abrasiv pulverrester, drar upp burrs om den glider mot feljusterade bafflar eller tillåter abrasiva partiklar att tränga in i ytan på mätaren. Det kan finnas en stor variation i pipans borrdiametrar och borrens rakhet. 0.002” under nominell pipdiameter har visat sig vara den bästa storleken på SAG som passar de flesta pipor.
Den långa längden på SAG justerar mätaren till pipan; det är inte nödvändigt att ha en mycket tight passande mätare med den långa längden av Geissele SAG.
Vi stötte på ett fel när vi laddade innehållet. Vänligen uppdatera sidan för att fortsätta. Om problemet kvarstår, kontakta vår kundtjänst.