Produktinformation
- Diameter (in):
.307
- Leveransvikt: 0,032kg
- Leveransbredd: 57mm
- Leveranslängd: 89mm
- UPC: 815145024978
Produktnr: 749002369
Tillv.nr.: B-307
815145024978 Härdat rostfritt stål nackbussning från L.E. Wilson. Wilson tillverkar sina bussningar i .001” intervall. Storleken som är markerad på dem avser mitten av bussningen, som är urfräst med en .003” kon. Eftersom hylsnackdelen endast når mitten, kan en något tightare sizing uppnås genom att vända bussningen med markeringarna vända mot hylsan (markeringarna vända nedåt). Detta är främst ett nödsteg som bör vidtas om mässingen har härdat, fjädrar tillbaka mer och inte längre håller kulan; eller för att finjustera storleken för att ge mindre ytterligare “kläm” än att använda nästa mindre bussning på det vanliga sättet. Tillverkad med liknande specifikationer som Redding nackbussningar. Kommer inte att passa med Forster eller RCBS dies. Brownells Gun Tech™ Tips: Det finns två sätt att välja de stål nackbussningar du behöver: (1) Mät den yttre nackdiametern på din laddade patron och subtrahera .002" till .003". Detta möjliggör cirka .001" av mässingen att fjädras tillbaka för korrekt nackspänning. (2) Du kan också mäta nackväggens tjocklek på din hylsa, multiplicera med två, lägga till diametern på din kula och subtrahera .002" till .003".Levernastid ca. 14-21 dagar.
NECK SIZING BUSHINGS från L.E. WILSON är ett måste för varje seriös handladdare. Dessa härdade rostfria stål bushings är designade för att ge optimal prestanda och precision vid storleksjustering av hylsor.
L.E. Wilson tillverkar sina bushings i .001” intervall. Storleken som är märkt på dem hänvisar till mitten av bushingen, som är urholkad med en .003” taper. Eftersom hylsans nacke endast når mitten kan en något tightare storlek uppnås genom att vända bushingen med märkningarna vända mot hylsan (märkningarna nedåt).
Detta är främst ett nödläge som bör vidtas om brassen har härdat, fjädrar tillbaka mer och inte längre håller kulan; eller för att finjustera storleken för att ge mindre ytterligare "kompression" än att använda nästa mindre bushing på det vanliga sättet. Dessa bushings är tillverkade enligt liknande specifikationer som Redding neck bushings.
Observera: De kommer inte att passa med Forster eller RCBS dies.
.307
Vi stötte på ett fel när vi laddade innehållet. Vänligen uppdatera sidan för att fortsätta. Om problemet kvarstår, kontakta vår kundtjänst.