Produktinformation
- Diameter (in):
.334
- Leveransvikt: 0,032kg
- Leveranshöjd: 1mm
- Leveransbredd: 57mm
- Leveranslängd: 89mm
- UPC: 815145025241
Produktnr: 749002466
Tillv.nr.: B-334
815145025241 Härdat rostfritt stål nackbussning från L.E. Wilson. Wilson tillverkar sina bussningar i .001” intervall. Storleken som är markerad på dem avser mitten av bussningen, som är urfräst med en .003” kon. Eftersom hylsnackdelen endast når mitten, kan en något tightare sizing uppnås genom att vända bussningen med markeringarna vända mot hylsan (markeringarna vända nedåt). Detta är främst ett nödsteg som bör vidtas om mässingen har härdat, fjädrar tillbaka mer och inte längre håller kulan; eller för att finjustera storleken för att ge mindre ytterligare “kläm” än att använda nästa mindre bussning på det vanliga sättet. Tillverkad med liknande specifikationer som Redding nackbussningar. Kommer inte att passa med Forster eller RCBS dies. Brownells Gun Tech™ Tips: Det finns två sätt att välja de stål nackbussningar du behöver: (1) Mät den yttre nackdiametern på din laddade patron och subtrahera .002" till .003". Detta möjliggör cirka .001" av mässingen att fjädras tillbaka för korrekt nackspänning. (2) Du kan också mäta nackväggens tjocklek på din hylsa, multiplicera med två, lägga till diametern på din kula och subtrahera .002" till .003".Restorder. Skickas när den finns i lager. Leveranstid ca 4-12 veckor från centrallagret.
Här är en hård rostfri stål bushing från L.E. Wilson, designad för att ge optimal passform och prestanda.
Wilson tillverkar sina bushings i .001” intervaller. Storleken som är markerad på dem refererar till mitten av bushingen, som är urfräst med en .003” taper. Eftersom hylsans nacke endast når mitten, kan en något stramare storlek uppnås genom att vända bushingen så att markeringarna är vända mot hylsan (markeringarna nedåt).
Detta är främst en nödlösning som bör användas om mässingen har härdat, fjädrar tillbaka mer och inte längre håller kulan; eller för att finjustera storleken för att ge mindre ytterligare "tryck" än vad som skulle uppnås med nästa mindre bushing på vanligt sätt.
Tillverkad enligt liknande specifikationer som Redding neck bushings, och kommer inte att passa med Forster eller RCBS dies.
.334
Vi stötte på ett fel när vi laddade innehållet. Vänligen uppdatera sidan för att fortsätta. Om problemet kvarstår, kontakta vår kundtjänst.