Produktinformation
- Laddverktygstyp:
Sizing Dies
- Patron:
22 GT
- Leveransvikt: 1,588kg
- Leveranshöjd: 76mm
- Leveransbredd: 152mm
- Leveranslängd: 241mm
- UPC: 810080182202
Produktnr: 430112727
Tillv.nr.: 419-ZERODIE-M22GTSH
810080182202 ZERO M-Series Sizing die är kulminationen av år av testning, forskning, prövningar, misstag, frustration och slutligen, upptäckter. Som återladdare visste Area 419 att de behövde en die för att göra vissa saker, men som tillverkare av ZERO Reloading Press lärde sig Area 419 också en stor mängd om vad andra dies gjorde bra eller dåligt, och vad kunder kämpade med dagligen. Med ZERO M-Series Sizing Die producerade Area 419 en sizing die som är kapabel att producera den finaste, match-grade ammunition, samt vara användarvänlig för nya och lärande återladdare. Att sizinga mässing behöver inte vara komplicerat. Det behöver inte kräva år av prövningar och misstag. Det behöver bara utrustning, gjord med slutanvändaren i åtanke, designad med förståelsen att en die är en del av ett ekosystem av delar. En press, en die, mässingen, geväret – de måste alla fungera tillsammans och vara designade med varandra i åtanke. Detta är det. Vi presenterar, ZERO M-Series Sizing Die. NYCKELFUNKTIONER Mikrometerjusterbar Headspace/Shoulder Bump Precision Slipade Expander Mandrels (alla dies levereras med en .002 neck tension mandrel, eller lägg till fler steg med Area 419:s MANDREL KIT) Full-Length Neck till Extractor Sizing Fjäderutkast för använda tändhattar Utbytbara Stål Decap Pins Reamer Skuren till Exakta Mått för en TRUE Size (inga fler klibbiga lås efter andra avfyrningen) Hydraulisk Shoulder Pressure Relief 100% Tillverkad i AMERIKA Alla dies levereras med en Area 419 ZERO Die Ring, en reservdecapping pin och nödvändiga installations-/borttagningsverktyg. Efter att ha testat dem alla, och funnit allt Area 419 gillade och inte gillade, och arbetat med tusentals kunder och en mängd branschpartners, tror de att detta är vad en sizing die bör vara. Area 419 tror att du kommer att hålla med. OBS: DETTA ÄR EN 1-1/4″ DIE OCH KRÄVER EN HYBRID ELLER 1-1/4″ TURRET PÅ DIN ZERO (ELLER ANNAN PRESS). DEN KAN INTE ANVÄNDAS MED EN 7/8″ TURRET ELLER ANNAN 7/8″ PRESS.Levernastid ca. 14-21 dagar.
ZERO M-Series Sizing die är resultatet av år av tester, forskning, prövningar och misstag, vilket har lett till viktiga upptäckter. Som återladdare förstod Area 419 att de behövde en die för att utföra specifika uppgifter, men som tillverkare av ZERO Reloading Press lärde de sig också mycket om vad andra dies gjorde bra eller dåligt, samt vad kunderna kämpade med dagligen.
Med ZERO M-Series Sizing Die har Area 419 skapat en sizing die som är kapabel att producera den finaste, match-grade ammunition, samtidigt som den är användarvänlig för nya och lärande återladdare. Att storleksjustera mässing behöver inte vara komplicerat. Det behöver inte kräva år av prövningar och misstag. Det handlar bara om utrustning som är tillverkad med slutanvändaren i åtanke, designad med förståelsen att en die är en del av ett ekosystem av delar. En press, en die, mässingen, geväret – de måste alla fungera tillsammans och vara designade med varandra i åtanke. Detta är vad ZERO M-Series Sizing Die erbjuder.
Alla dies levereras med en Area 419 ZERO Die Ring, en reserv decapping pin och nödvändiga installations-/borttagningsverktyg. Efter att ha testat dem alla och funnit vad Area 419 gillade och inte gillade, samt arbetat med tusentals kunder och en mängd olika branschpartners, tror de att detta är vad en sizing die bör vara. Area 419 tror att du kommer att hålla med.
OBS: DETTA ÄR EN 1-1/4″ DIE, OCH KRÄVER EN HYBRID ELLER 1-1/4″ TURRET PÅ DIN ZERO (ELLER ANNAN PRESS). DEN KAN INTE ANVÄNDAS MED EN 7/8″ TURRET ELLER ANNAN 7/8″ PRESS.
Sizing Dies
22 GT
Vi stötte på ett fel när vi laddade innehållet. Vänligen uppdatera sidan för att fortsätta. Om problemet kvarstår, kontakta vår kundtjänst.